Podružna cerkev Sv. Antona

anton (46)Cerkev je bila postavljena v drugi polovici 15.stoletja. Severna kapela je bila prizidana leta 1702, kar je zapisano na spominski plošči na zunanjem zidu. (Ob postavitvi Karla III. Avstrijskega za kralja Španije, je bilo to delo zgrajeno v čast sv. Antonu.)
Kapelo je zgradila bratovščina sv. Antona in imela v njej svoje pobožnosti. Morda se zato od takrat uporablja za to podružnico ime Sv. Anton. Verjetno je iz tega obdobja tudi južna kapela. V drugi polovici 18. stoletja so preobokali prezbiterij in prizidali zakristijo, koncem 19. stoletja pa so podaljšali ladjo, vdelali pevsko emporo in namesto nadstrešnega stolpiča postavili fasadni zvonik (1890). Glavni oltar je posvečen sv. Jerneju. Slika mučeništva sv. Jerneja je iz srede 17. stoletja in je delo slikarja Simona Juda Stupana.
V ladji je na desni strani oltar sv. Družine, na levi pa oltar s sliko Marije Pomagaj in z Marijo Magdaleno. Oltarja sta iz leta 1630 in iz okoli leta 1690.
V severni kapeli je oltar s sliko sv. Antona Padovanskega in nad njo sliko sv. Antona Puščavnika (naslikal Simon Juda Stupan). Oltar je izdelal leta 1835 Jože Vrenko iz Frankolovega.
anton (68)V južni kapeli je oltarna slika sv. Ahacija, nad njo pa je upodobitev sv.Izidorja. Oltar je izdelal Konjičan Franc Zamlik leta 1743. Ta oltar bi naj bil iz zasebne kapele Novega (Krajnikovega) gradu. Istemu avtorju pripisujejo prižnico iz 1740 leta. Kropilni kamen je označen z letnico 1698.
Leta 1907 je Sv. Anton dobil nove orgle za 1260 kron. Koncem 19. stoletja je cerkev imela štiri zvonove, katere pa je vzela prva svetovna vojna. Nove zvonove so blagoslovili 15. junija 1930 leta, ki pa so bili žrtev druge svetovne vojne.
Od leta 1955 se za namen zvonjenja uporablja plašč letalske bombe (AN-M64A1- 250kg) iz druge svetovne vojne. Večje posege v zunanjo podobo cerkve označujeta letnici 1790 in 1871 na južni kapeli. V letu 2011, se je temeljito obnovila streha in naredila nova fasada na celotni cerkvi.
Svete maše so v tem svetišču ob godovnih dnevih sv. Antona Puščavnika, sv. Antona Padovanskega, sv. Jerneja, na pustni torek ter ob prošnjih dnevih.
Po starem običaju, so na Antonovo lepo nedeljo in tudi na pusta, prinesli kmetje v dar mesne izdelke, tudi živega prašička, kar so potem prodali na dražbi.
Sv. Anton je med našim ljudstvom izredno priljubljen svetnik. K njemu se zatekamo s prošnjami za zdravje pri ljudeh in živalih, za pomoč pri izbiri zakonskega druga, za pomoč pri iskanju izgubljenih stvari…